sobota, 21 marca 2009

Portal nasza-klasa

Nigdy za bardzo nie przepadałem za tego typu portalami społecznościowymi (no może wyjątek GL) ale zauważam coraz większą 'potęgę' tego portalu. Korzystając z portali pożyczkowych i mając coraz więcej dłużników z którymi w żaden sposób nie można się skontaktować, widzę że coraz częściej 'inwestorom-detektywom' często udaje się znaleźć niepłacącego delikwenta na NK. Często sami PB podają linka do swojego profilu na NK a tam już wystarczy popytać 'znajomych'. Cóż nie zostało mi nic innego jak też utworzyć swoje konto i zacząć działać, widzę że niestety jest konieczność.

piątek, 13 marca 2009

nachwilke.pl

No i mamy nowy portal SL nachwilke.pl
Z krótkiego przeglądu opisu portalu można powiedzieć, że jest to podobny portal do kokos.pl i można tu się zastanowić czy kolejny portal ma szansę się przyjąć. Dużo wcześniej powstał też cashbag.pl klon finansowo.pl i raczej cieszy się on małym zainteresowaniem. Już po samej szacie graficznej nachwilke.pl można zauważyć, że portal jest bardzo podobny graficzne oraz tekstowe do portalu kokos.pl.
W każdym razie dobrze, że powstaje konkurencja bo tak się przyglądając to portale takie jak: finansowo.pl i kokos.pl powoli zaczynają 'spoczywać na laurach' zamiast wprowadzać zmiany, o które proszą użytkownicy - zwłaszcza zwiększające bezpieczeństwo. Myślę, że nowy portal ma jedynie szanse na powodzenie, jeśli właściciele będą współpracować z użytkownikami i wprowadzać różne zmiany sugerowane przez nich. Przez same skopiowanie idei poprzednich serwisów pożyczkowych raczej się nie wybiję.
W obecnej chwili pozycja portali finansowo.pl i kokos.pl jest dosyć silna chociaż powoli jakiś mały kawałek tortu zabiera dla siebie też smava.pl.
Zobaczymy co przyniesie przyszłość, miejmy nadzieję że dodatkowa konkurencja przyniesie nam użytkownikom większe bezpieczeństwo.

wtorek, 10 marca 2009

Oszczędzanie pieniędzy w funduszach

Przez ostatnie parę lat fundusze stały się bardzo rozpropagowane jako doskonałe narzędzie dla zaoszczędzenie pieniędzy na przyszłą emeryturę - zwłaszcza fundusze akcyjne. Proste oszczędzanie pieniędzy - wpłacamy co miesiąc jakąś niewielką kwotę a 'eksperci' za te pieniądze wybierają za nas najlepsze akcje, obligacje. Filozofia wydawać by się mogła prosta a w rzeczywistości jak fundusze zarabiały, miały zyski po 10-30% to wszyscy je dokupywali ale jak zaczęły spadać to nagle ci sami, którzy wcześniej tak je propagowali teraz doradzają konwersacje z funduszy akcyjnych na pieniężne lub wogóle sprzedaż. I teraz moja dygresja czy to wszystko nie jest na opak patrząc z matematycznego punktu widzenia czyli jak jednostki uczestnictwa (j.u.) są drogie 'eksperci' zalecają zakupy. Ale jak zaczynają spadać to są powściągliwi z ocenami dopiero jak już wszystko 'leci na łeb na szyje' to mówią żeby jak najszybciej sprzedawać lub konwertować. Myślę, że dzięki takim ekspertyzom najwięcej pieniędzy tracą drobni inwestorzy. Uważam, że trzeba się trzymać planu 'inwestycyjnego', 'emerytalnego' a nie słuchać różnych ekspertów. Oczywiście najlepiej by było sprzedać 'na górce' wszystkie fundusze (a za te pieniądze odkupić fundusz jak będzie 'w dołku') ale jeżeli nam się to nie udało to lepiej się trzymać planu i dokupywać co miesiąc za tą samą kwotę j.u. niż się wstrzymać z zakupami 'do lepszych czasów'.

piątek, 6 marca 2009

Bezpieczeństwo inwestowania w portale pożyczkowe

Zarabianie pieniędzy na portalach pożyczkowych mogłoby się wydawać prostą inwestycją. Niestety cały czas trzeba być bardzo 'czujnym i ostrożnym' żeby szybko nie stać się z inwestora 'dawcą kapitału'. Zanim udzielimy komuś pożyczki pamiętajmy o paru prostych zasadach:
  • czytać regularnie fora dyskusyjne poświęcone tematyce Social Lending,
  • sprawdzić historię pożyczkobiorcę - czytając komunikaty pod poprzednimi aukcjami oraz komentarze,
  • najważniejsze sprawdzić bieżące zadłużenie - jeżeli dobija do dopuszczalnego maksimum na danym portalu radzę wzmóc czujność,
  • warto też poprosić pożyczkobiorczę (PB) o skan dowodu, umowy o pracę itp. dokumentów, które są często wymagane przez banki.
Szczególnie pogrubiłem pkt dotyczący zadłużenia, gdyż często osoby występują na portalach SL mające po 100, 200 komentarzy pozytywnych mają maksymalne zadłużenie i 'balansują na krawędzi'.
Moja kolejna rada: udzielać na raz jednej osobie jedną pożyczkę. Ja nawet moim najlepszym PB nigdy nie udzielam jednocześnie paru pożyczek.
Często też można zauważyć, że wielu inwestorów bierze również pożyczki. Pożyczka takiej osoby zazwyczaj gwarantuję pewną spłatę lecz niestety też dużo mniejszy zarobek ale pamiętajmy lepiej zarobić mniej ale pewnie niż stracić zainwestowane pieniądze.
To parę podstawowych porad w przyszłości postaram się rozwinąć temat.